FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Ansi Sprocket Number | 60 |
| Bore Diameter | 1" |
| Bore Type | Fixed |
| Chain Number | 60 |
| Finish | Black Oxide |
| For Chain Pitch | 3/4" |
| For No. Of Strands | 1 |
| For Use With | Roller Chain |
| Hub Dia. | 1.938" |
| Hub Diameter | 1 15/16" |
| Hub Projection | 0.791" |
| Hub Type | One Side |
| Includes | Set Screws |
| Industry Chain Pitch | 3/4" |
| Industry Chain Size | 60 |
| Item - Roller Chain Sprockets | Roller Chain Sprocket |
| Keyseat Size (in.) | 1/4 x 1/8 |
| Keyseat Size (in.) | 1/4" x 1/8" |
| Keyway | Yes |
| Keyway Depth | 1/8" |
| Keyway Width | 1/4" |
| Length Through Bore | 1 1/4" |
| Material | Steel |
| Maximum Bore Dia. | 1" |
| Number Of Set Screws | 2 |
| Number Of Teeth | 10 |
| Outside Diameter | 2.76" |
| Pitch Dia. | 3/4" |
| Pitch Diameter | 2.427" |
| Set Screw Dia. | 0.3125" |
| Set Screw Dia. (in.) | 5/16 |
| Set Screw Hole Dia. | 0.313" |
| Set Screw Location | Setscrews Are Placed Over The Keyway And at 90° To The Keyway |
| Set Screw Size | 5/16" |
| Teeth Heat Treatment | Hardened Teeth |
| Tooth Width | 0.459" |
| Type | Finished Bore |
| Width Across Tooth Sets | Not Applicable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 3.2 |
| Ship length (cm) | 7.01 |
| Ship width (cm) | 7.01 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | For Chain Pitch | Number Of Teeth | Pitch Dia. | For Chain Number | Bore Dia. | Teeth Heat Treatment | Tooth Width | Hub Projection | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35BS10H X 5/8 | 3/8" | 10 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €20.36 | |
| 35BS11H X 1/2 | 3/8" | 11 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €20.82 | |
| 35BS11H X 3/4 | 3/8" | 11 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €20.46 | |
| 35BS11H X 5/8 | 3/8" | 11 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €21.35 | |
| 35BS12H X 5/8 | 3/8" | 12 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €22.54 | |
| 35BS13H X 1/2 | 3/8" | 13 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €22.33 | |
| 35BS13H X 5/8 | 3/8" | 13 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €22.63 |
Explore Products
- ECEF 5200C.SET14 Cobalt Machine Taps and Twist Drill Kit, 7 Pcs High Speed Steel Cobalt, Plastic Case
- ZSI-FOSTER H6034B-AL Stacking Assembly, 2-1/4 Inch Tube Size, Aluminium
- GATES HTG-9
- PARKER PXCJ118
- WINSMITH E24MSFS42240C1 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
- DIXON R515100RAF/F 500# All Polyester Rack Hose
- EATON 10250ED1260-2 Pushbutton, Jumbo Mushroom, Yellow Actuator
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL1223ILC Toggle Switch, Three Way, 20A, 120/277VAC, Clear
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic and Oil Filtration Systems
- Wire Management Tools
- Glue Gun Accessories
- Mobile Oil Coolers
- Automotive Cleaners and Degreasers
- LUMAPRO Hand Lamp Cord Reels
- KEO Combined Drills And Countersinks, Radius Type
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- FINISH THOMPSON EF Series Electric Drum Pump
- AMERICAN TORCH TIP Airco Cutting Tips, 263 Style
- NIBCO F-960-B-LF Series Check Valves, Lead-Free, Class 250, Flanged, Bronze Seat
- SLOAN Sloan 110 Exposed Sensor Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 60BS10H X 1 Sprocket 2.756 inch OD 0.75in PD 1in BD #10
€34.55 /unit
