FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Ansi Sprocket Number | 40 |
| Chain Number | 40 |
| Finish | Black Oxide |
| For Chain Pitch | 1/2" |
| For Use With | Roller Chain |
| Hub Projection | 0.716" |
| Hub Type | One Side |
| Includes | Set Screws |
| Industry Chain Pitch | 1/2" |
| Industry Chain Size | 40 |
| Item - Roller Chain Sprockets | Roller Chain Sprocket |
| Keyseat Size (in.) | 1/4 x 1/8 |
| Keyseat Size (in.) | 1/4" x 1/8" |
| Keyway Depth | 1/8" |
| Keyway Width | 1/4" |
| Length Through Bore | 1" |
| Material | Steel |
| Maximum Bore Dia. | 1" |
| Number Of Set Screws | 2 |
| Number Of Teeth | 20 |
| Pitch Dia. | 1/2" |
| Set Screw Dia. | 0.3125" |
| Set Screw Dia. (in.) | 5/16 |
| Set Screw Hole Dia. | 0.313" |
| Teeth Heat Treatment | Hardened Teeth |
| Tooth Width | 0.284" |
| Type | Finished Bore |
| Width Across Tooth Sets | Not Applicable |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 3.56 |
| Ship length (cm) | 8.79 |
| Ship width (cm) | 8.79 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | For Chain Pitch | Number Of Teeth | Pitch Dia. | For Chain Number | Bore Dia. | Teeth Heat Treatment | Tooth Width | Hub Projection | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 35BS10H X 5/8 | 3/8" | 10 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €20.36 | |
| 35BS11H X 1/2 | 3/8" | 11 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €20.82 | |
| 35BS11H X 3/4 | 3/8" | 11 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €20.46 | |
| 35BS11H X 5/8 | 3/8" | 11 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €21.35 | |
| 35BS12H X 5/8 | 3/8" | 12 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €22.54 | |
| 35BS13H X 1/2 | 3/8" | 13 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €22.33 | |
| 35BS13H X 5/8 | 3/8" | 13 | 3/8" | - | - | Hardened Teeth | 0.168" | 0.582" | €22.63 |
Explore Products
- OSG 404-5000 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia., 1 Inch Lg of Cut
- SPEARS VALVES 93252A101-015 Special Reinforced Diaphragm Valve, FKM, PTFE, 1-1/2 Size, CPVC
- CHRISLYNN 87526S Pre-Winder, 1/2 In - 20 Thread Size, Std
- GATES LL2MR09 Belt, 0.354 Inch Width
- HUBBELL-WIEGMANN PBGX1 Enclosure Pushbutton Miniature 1 Hole
- PIP 263-NP113 Hearing Protection Ear Muffs, OS, Pair
- MAIN FILTER INC. MF0577920 RLR330E20V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 11.96 Inch Height
- APOLLO VALVES 7010807BC Bronze 2 Pcs Ball Valve with Steel Tee Handle, Integral Check Cartridge 2 Inch Size, 2 x FNPT
Explore More
- KEYSHAFT
- Variable Frequency Drives
- Collet Accessories
- Voice Data Housings
- Key Locking Inserts
- Rubber Rods
- OIL SAFE Premium Pumps
- AKRO-MILS 33105 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Cowhide Leather
- MCR SAFETY Ninja Therma Force Insulated Cut Resistant Work Gloves
- MILWAUKEE SDS Max Adapters
- GROVE GEAR Quill Input Inline Helical Reducers, R877 Size
- POWER FIRST Plug-In Portable GFCI Bodies With Automatic Reset
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Crimp Pex Connection, Thermal Expansion Relief, 600 WOG
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Press Connection, Stainless Steel Trim, Locking Handle, 250 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 40BS20H X 1 Sprocket 3.465 inch OD 0.5in PD 1in BD #20
€46.16 /unit
