FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Nut Washer |
| Bearing Type | Bearing Lock Washers |
| Face Dia. | 5.688" |
| Inside Dia. | 4.801" |
| Locknut Part Number | TAN-24 |
| Material | Steel |
| No. Of Tangs | 19 |
| Outside Dia. | 6.531" |
| Reversing Tang | Yes |
| Series | TW Series |
| Tang Width | 3/8" |
| Thickness | 0.155" |
| Type | Standard |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.32 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | No. Of Tangs | Inside Dia. | Series | Type | Face Dia. | Tang Type | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
TW109-2 | 17 | 1.792" | TW Series | Standard | 2.281" | - | - | €10.30 | |
![]() |
K100209-2 | - | - | - | - | - | - | - | €9.60 | |
![]() |
TW134-2 | 19 | 170 mm | TW Series | Standard | 8.031" | - | - | €252.75 | |
![]() |
TW065-2 | 15 | 1 5/16" | TW Series | Standard | 1.813" | - | - | €8.01 | RFQ
|
![]() |
K91528-2 | - | 5.582" to 5.617" | K9 Series | Standard Thick Hardened | - | - | - | €151.95 | |
![]() |
K151326-2 | - | - | - | - | - | - | - | €35.05 | |
![]() |
K382773-2 | - | - | - | - | - | - | - | €33.71 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Twist Pliers
- Exit Device Accessories
- Specialty Tools
- Specialty Levels
- Carpet Seam Binders
- AKRO-MILS 30283 Akrobins Super Size Bins
- HELICOIL Complete Gages, Metric Coarse, 4H5H
- MEMPHIS GLOVE Luminator High Visibility Leather Drivers Work Gloves
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Cobalt
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- DAYTON Hose Extension Kits
- MERSEN FERRAZ 7.2kV / 8.25kV Ferrule Mount Transformer Fuses
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Unions, Fipt x Fipt with EPDM O-ring Seal
- BROWNING Taper Bore Sprockets For No. 160 Chain, Hardened Teeth
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TW124-2 Bearing Lock Nut Washer
€96.18 /unit


