TIMKEN TW065-2 Bearing Lock Nut Washer
€8.01 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Nut Washer |
| Bearing Type | Bearing Lock Washers |
| Face Dia. | 1.813" |
| Inside Dia. | 1 5/16" |
| Material | Steel |
| No. Of Tangs | 15 |
| Outside Dia. | 2.234" |
| Series | TW Series |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thickness | 0.052" |
| Type | Standard |
Product Variants
| Product | Model | No. Of Tangs | Inside Dia. | Series | Type | Face Dia. | Tang Type | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
TW109-2 | 17 | 1.792" | TW Series | Standard | 2.281" | - | - | €10.30 | |
![]() |
K100209-2 | - | - | - | - | - | - | - | €9.60 | |
![]() |
TW134-2 | 19 | 170 mm | TW Series | Standard | 8.031" | - | - | €252.75 | |
![]() |
K91528-2 | - | 5.582" to 5.617" | K9 Series | Standard Thick Hardened | - | - | - | €151.95 | |
![]() |
K151326-2 | - | - | - | - | - | - | - | €35.05 | |
![]() |
TW124-2 | 19 | 4.801" | TW Series | Standard | 5.688" | - | - | €96.18 | |
![]() |
K382773-2 | - | - | - | - | - | - | - | €33.71 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Aerators
- Folding Hand Trucks
- Thermal Imagers
- HID Capacitors
- Plastic Fan Blades
- AKRO-MILS 35185 Nest And Stack Totes
- LOUISVILLE AE2200 Series Aluminum Extension Ladders
- FACOM 287B Roller Type Stud Drivers
- DIXON Aero Seal Clamps
- AUTOQUIP Super Titan Series Double Wide Scissor Lift Table
- HOFFMAN Type 4X Hinge With Clamp EMC Wall Mount Enclosures
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 5/16-18 Unc Lh
- REGAL Round Dies, Right Hand
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TW065-2 Bearing Lock Nut Washer
€8.01 /unit


