FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Nut Washer |
| Bearing Type | Bearing Lock Washers |
| Face Dia. | 2.281" |
| Inside Dia. | 1.792" |
| Locknut Part Number | TN-09 |
| Material | Steel |
| No. Of Tangs | 17 |
| Outside Dia. | 2.719" |
| Reversing Tang | Yes |
| Series | TW Series |
| Tang Width | 0.219" |
| Thickness | 0.062" |
| Type | Standard |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | No. Of Tangs | Inside Dia. | Series | Type | Face Dia. | Tang Type | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
K100209-2 | - | - | - | - | - | - | - | €9.60 | |
![]() |
TW134-2 | 19 | 170 mm | TW Series | Standard | 8.031" | - | - | €252.75 | |
![]() |
TW065-2 | 15 | 1 5/16" | TW Series | Standard | 1.813" | - | - | €8.01 | RFQ
|
![]() |
K91528-2 | - | 5.582" to 5.617" | K9 Series | Standard Thick Hardened | - | - | - | €151.95 | |
![]() |
K151326-2 | - | - | - | - | - | - | - | €35.05 | |
![]() |
TW124-2 | 19 | 4.801" | TW Series | Standard | 5.688" | - | - | €96.18 | |
![]() |
K382773-2 | - | - | - | - | - | - | - | €33.71 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Engineer/Drilling/Blacksmith Hammers
- Bib Overalls
- Medical Cabinets
- Predesigned Room Kits
- Emergency Shelter Heaters and Air Conditioners
- CONDOR Fingerless Hand Protection Gloves
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbows, Copper, Press x Press
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- APPROVED VENDOR Brass Inline Mini Ball Valve, FNPT x MNPT
- KNIPEX Insulated Socket Set
- JOHNSON Level Vial Acrylic
- SPEARS VALVES CPVC True Lug Butterfly Valves, Valve Only, Zinc Lug, EPDM
- CONDOR Knit Cut Resistant Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TIMKEN TW109-2 Bearing Lock Nut Washer
€10.30 /unit


