TEXAS PNEUMATIC TOOLS TX-10AM-NP Venturi Air Blower, Nickel Plated Base, Integrated Handle | CD4CUV
Item: CD4CUVModel: TX-10AM-NP
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Venturi Style Pneumatic Air Blower
Air Consumed @ 100 Psig 380 CFM
Air Consumed @ 40 Psig 134 CFM
Air Consumed @ 60 Psig 189 CFM
Air Consumed @ 80 Psig 252 CFM
Air Flow Rate @ 100 Psig 8220 CFM
Air Flow Rate @ 40 Psig 4898 CFM
Air Flow Rate @ 60 Psig 6182 CFM
Air Flow Rate @ 80 Psig 7304 CFM
Air Pressure 40 Psi
Air Pressure 60 psi, 80 psi, 100 psi
Base Dia. 16 3/4"
Base Finish Nickel Plated
Base Inside Dia. 10"
Base Material Aluminum
Bolt Circle Dia. 15 1/2"
Dia. Top Of Horn 15 3/4"
Horn Material Polymer
Inlet Size 1"
Inlet Type NPT
Overall Length 48"
Slot Dia. 1"
Top Dia. 15.75"