TELEMECANIQUE SENSORS XXS30B2VM12 Cylindrical Ultrasonic Sensor, 30 mm Dia, 0 To 10V, Analogue, 5 Pin M12 Male Connector | CU6ELT 55WX58
TELEMECANIQUE SENSORS XXS30B2VM12 Cylindrical Ultrasonic Sensor, 30 mm Dia, 0 To 10V, Analogue, 5 Pin M12 Male Connector
Item: CU6ELTModel: XXS30B2VM12Cross Ref: 55WX58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Cylindrical Ultrasonic Sensor
Analog Output Signal 0-10V DC
Body Finish Nickel Plated
Body Material Brass
Case Material Nickel Plated Brass
Circuit Type Analogue
Depth 4.02"
Diameter 30 mm
Display Qty 1
Electrical Connection 5 Pin M12 Male Connector
Features M30 Sensor Body, Reverse Polarity Protection, Software Configurable, Synchronization Mode
Ip Rating IP65, IP67
Length 1.18"
Load Current - Maximum 65 mA
Nominal Sensor Diameter M30 Threaded
Number Of Pins 5
Operating Frequency 120 kHz
Operating Temp. -13°F to +158°F
Operating Temperature - Maximum 158°F
Operating Temperature - Minimum -13°F
Output 0 To 10V
Output Circuit Type Analog
Output Circuit Voltage - Maximum 10V
Output Circuit Voltage - Minimum 0V
Response Time 200 ms
Sensing Distance - Maximum 200cm
Sensing Distance - Minimum 16cm
Sensor Body Style Cylindrical
Sensor Connector Type M12
Sensor Diameter 30 mm
Sensor Face Orientation Straight
Sensor Height 102 mm
Series XXS Series
Supply Voltage Rating 14-30V DC
Switching Frequency 120 kHz
Width 1.18"