TB WOODS W1448M60 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 60mm Belt Width
144
Get it by Thursday, Apr 9
€1,507.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transmission Chain Sprocket |
| Belt Width | 60 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | F |
| Bushing Series | F |
| Construction | Webbed |
| Dimension E | 4/5" |
| Dimension L | 3.63" |
| Dimension M | 0.06" |
| Face Width | 2 19/25" |
| Hub Dia. | 7.38" |
| Hub Length | 2 1/2" |
| Hub Location | 0.27" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1740 RPM |
| Number Of Teeth | 144 |
| Outside Dia. | 14.38" |
| Pitch Dia. | 14.437" |
| Rpm High | 1740 RPM |
| Rpm High | 1,740 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 36.53 |
| Ship length (cm) | 36.53 |
| Ship width (cm) | 5.99 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Max. Rpm | Rpm High | Bushing | Pitch Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
W228M12 | 22 | 2.206" | 2.15" | 12 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €201.70 | |
![]() |
W228M22 | 22 | 2.206" | 2.15" | 22 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €240.03 | |
![]() |
W228M60 | 22 | 2.206" | 2.15" | 60 mm | 11620 RPM | 11620 RPM | MPB | - | €302.23 | |
![]() |
W248M12 | 24 | - | - | 12 mm | 16230 RPM | 16230 RPM | JA R | - | €181.79 | |
![]() |
W248M22 | - | - | - | - | 16230 RPM | 16230 RPM | - | - | €257.94 | |
![]() |
W248M60 | 24 | 2.406" | 2.35" | 60 mm | 10630 RPM | 10630 RPM | MPB | - | €334.54 | |
![]() |
W268M12 | - | - | - | - | 14960 RPM | 14960 RPM | JA R | - | €183.82 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS JNRS05032
- COXREELS 1660-3320-EA Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 250 Feet Length
- GLOBE SCIENTIFIC GVM-AS-PAD Dimpled Pad for 99mm Dia.
- SLOAN 3911129 ROYAL 140-3.5-E-8-3/4-LDIM Water Closet Flushometer, Manual, 3.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush
- CINCINNATI FAN N33386FW
- CHRISLYNN 84279 3745-20CN-400 / MA3279-222 / 8204 Metric Free Running Insert, M20x1.5 Thread Size, Tanged, 40mm Insert Lg., Gr. 304
- NORTON 8500STH x 689 Hydraulic Door Closers Hold Open Pull
- GRAINGER 14851_24_0 Stainless Steel Round Tube 316, 9/16 Inch Dia, 24 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Knockout Hole Punches
- Hearing Protection Accessories
- Electric Fan Coil Heaters
- Voice Data Jack Accessories
- Circular Saw Accessories
- AUTOQUIP Super Titan Scissor Lift Tables
- OIL SAFE Premium Pump Body Collars
- LOC-LINE Acid Resistant Elbows
- LAMP ESR10 Series Full Extension Drawer Slides
- ALPHA FITTINGS Tee
- SPEEDAIRE Air Cylinders, 6 Inch Bore
- MILLER - WELDCRAFT Nozzle, Alumina #6
- WALTER TOOLS RDMT Carbide Milling Insert
- BRADY Label Printer Ink Cartridges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS W1448M60 QT Power Chain Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 60mm Belt Width
€1,507.80 /unit





