TB WOODS TL45454716 Taper Lock Bushing, Steel, 4545 Size, 4.4375 inch Bore Dia., Shallow Keyway
4.438"
Get it by Wednesday, Apr 8
€249.07 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Taper-Lock Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 6.13" |
| Bore Dia. | 4.438" |
| Bore Size | 4 mm |
| Bushing | Standard |
| Coupling Size | 4545 |
| Dimension A | 6.37" |
| Dimension B | 4 1/2" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 1" x 1/4" |
| Keyway | Shallow |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | 4545 |
| Torque | 110000 lbs.-in. |
| Type | Standard |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.95 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Torque | Bolt Circle Dia. | Bore Dia. | Key Size | Bore Size | Dimension B | Dimension A | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TL12109/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | - | 1/8" x 1/16" | 0.562" | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121034 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 3/4" | 3/16" x 3/32" | 1 mm | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121013/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.812" | 3/16" x 3/32" | 0.812" | 1" | 1.87" | Taper Lock Bushing | €24.21 | |
| TL121078 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 7/8" | 3/16" x 3/32" | 7/8" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL121015/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.938" | 1/4" x 1/8" | 0.938" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL12101 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1" | 1/4" x 1/8" | 1" | 1" | 1.87" | - | €24.21 | |
| TL1210118 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1 1/8" | 1/4" x 1/8" | 1 mm | 1" | 1.87" | Standard | €24.21 |
Explore Products
- EATON W+201K5CN Freedom Nema Motor Control Contactor, Contactor, 50 Hz
- TENNSCO Q-4824 Additional Shelf Steel 20 Gauge Gray
- ARO 95899-1 Outlet Manifold, NPT
- COOPER B-LINE DSC24268 Wall Mounted Disconnect Enclosure, 24 x 8 x 26 Inch Size, Carbon Steel
- BROWNING 1170240 40P56 Roller Chain Sprocket, Steel, Single Strand Type 4, 1/2 to 1-3/4 in Bore Dia, 9.203 in OD, 40 Chain Size, 56 Teeth, 8.917 in Pitch Dia
- EXTECH 804010A Conductivity Cell, Conductivity, 19, 990Micros, 32 Deg To 122 Deg F, Polymer, Proprietary
- VESTIL LM-HRT-4-24 Steel High Rise Telescoping Boom, 24 Inch Fork Pocket Center, 4000 lb Capacity, Blue
- HOFFMAN G800SMP300 19082 Full Height Side Panel, Fits 800 x 300mm Size, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Staples and Brad Nails
- Pneumatically Actuated Butterfly Valves
- Raceway Fittings
- Gas Connector Fitting
- Air Tapping Arms
- AKRO-MILS 30128 Shelf Bins
- AKRO-MILS 30237 Akrobins Plastic Storage Bins
- ANVIL AS520BTB Series Welded Channels
- COOPER B-LINE B2000 Series Rigid Conduit Clamps
- HOFFMAN Hyshed Series Hinge Cover Enclosure Replacement Gaskets
- CLEVELAND Left Hand Non Coolant Through High Speed Steel Jobber Length Drill Bits
- LITTELFUSE JLLS Series Fast-Acting Fuses
- REED INSTRUMENTS Coating Thickness Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS TL45454716 Taper Lock Bushing, Steel, 4545 Size, 4.4375 inch Bore Dia., Shallow Keyway
€249.07 /unit


