TB WOODS TL50402916 Taper Lock Bushing, Steel, 5040 Size, 2.5625 inch Bore Dia., Standard Keyway
2.562"
Get it by Wednesday, Apr 8
€450.61 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Taper-Lock Bushing |
| Bolt Circle Dia. | 6 18/25" |
| Bore Dia. | 2.562" |
| Bore Size | 2 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Bushing | Standard |
| Coupling Size | 5040 |
| Dimension B | 4" |
| Hardware | Imperial Series |
| Key Size | 5/8" x 5/16" |
| Keyway | Standard |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Conventional |
| Size | 5040 |
| Torque | 126000 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Torque | Bolt Circle Dia. | Bore Dia. | Key Size | Bore Size | Dimension B | Dimension A | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TL12109/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | - | 1/8" x 1/16" | 0.562" | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121034 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 3/4" | 3/16" x 3/32" | 1 mm | 1" | - | Standard | €24.21 | |
| TL121013/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.812" | 3/16" x 3/32" | 0.812" | 1" | 1.87" | Taper Lock Bushing | €24.21 | |
| TL121078 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 7/8" | 3/16" x 3/32" | 7/8" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL121015/16 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 0.938" | 1/4" x 1/8" | 0.938" | 1" | - | - | €24.21 | |
| TL12101 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1" | 1/4" x 1/8" | 1" | 1" | 1.87" | - | €24.21 | |
| TL1210118 | 3600 lbs.-in. | 1 3/4" | 1 1/8" | 1/4" x 1/8" | 1 mm | 1" | 1.87" | Standard | €24.21 |
Explore Products
- COOPER B-LINE B54KO6-240GLV B54 Strut Channel, 0.81 x 240 x 1.62 Inch Size, Steel, Pre Galvanized
- T&S 018568-45 Flex Connector Hose, 60 Inch Long, 1/2 NPSM-F x 1/2 NPSM-F
- KUNKLE 912BGFM-06 Safety Relief Valve, Male x Female NPT, 1.25 X 2 Inch, SS Warn Ring And Disc, Packed
- APPROVED VENDOR U38883.006.0450 O-ring Dash 047 Silicone 0.07 Inch
- BOSTON GEAR MCB1838 B-N-B Cored Bars
- MI-T-M MX-22 Tool Tray, 16.5 x 11 x 3 Inch Size
- POLYSCIENCE 525-871 External Probe 25 Feet
- MARTIN SPROCKET CMD14016X35 Drum Pulley, Mine Duty, 14 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 16 Inch Face Width, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Ice Totes
- Binding Barrels
- Noise Control Accessories
- Enclosure Air Conditioners Accessories
- Counter Hour Meter Accessories
- DWYER INSTRUMENTS DH Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- IRONCLAD Kong Cut Resistant Gloves
- ANSELL 37-145 Alphatec Solvex Dexterous Chemical Gloves
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, Press x FNPT
- TESA BROWN SHARPE Dial Calipers
- USA SEALING Discs, Cast Acrylic, 1/4 Inch Thickness
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1/4-28 Unf
- SPEARS VALVES PVC Gray Schedule 40 Fitting Tees, Socket x Socket x Socket
- TB WOODS Hydraulic Cutches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS TL50402916 Taper Lock Bushing, Steel, 5040 Size, 2.5625 inch Bore Dia., Standard Keyway
€450.61 /unit


