FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Jaw Coupling Hub |
| Bore Dia. | 45 mm |
| Bore Size | 45 mm |
| Bore Type | Finished With Keyway |
| Center | 1" |
| Element Type | Jaw Coupling Hub |
| Hub Material | Cast Iron |
| Jaw Type | Straight |
| Keyway Size | 14 mm x 3.8 mm |
| Max. Angular Misalignment | 0.38" |
| Max. Parallel Misalignment | 19/50" |
| Max. Speed | 5000 RPM |
| Product Type | L-Jaw Hub |
| Set Screw Thread Size | 7/16"-14 |
| Set Screw Thread Type | Coarse |
| Setscrew | 7/16-14NC |
| Setscrew Length | 5/8" |
| Size | L190 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Max. Speed | Keyway Size | Max. Parallel Misalignment | Hub Material | Bore Dia. | Outside Dia. | For Shaft Type | Coupling Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
L05038NK | 18000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 3/8" | 1 2/25" | Round | L050 | €9.01 | |
![]() |
L05012 | 18000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/2" | 1 2/25" | - | - | €6.29 | |
![]() |
L07012 | 14000 RPM | 1/8" x 1/16" | 0.015" | Sinter Carbon Steel | - | 1 9/25" | - | - | €9.76 | |
![]() |
L07014NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 1/4" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L0707/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.438" | 1 9/25" | - | - | €15.04 | |
![]() |
L0705/16NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Sinter Carbon Steel | 0.312" | 1 9/25" | - | - | €10.43 | |
![]() |
L07012NK | 14000 RPM | No Keyway | 0.015" | Carbon Steel | 1/2" | 1 9/25" | Round | L070 | €15.08 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSA-HT-5439 Tubing, Nylon, Green, 5/32 Inch OD, 1/8 Inch Id, 100 Ft Length, Rockwell R75
- STA-KON RC1153 Nylon Insulated Fork Terminal, 12-10 AWG Wire Size, 600 V Rating
- DAYTON 11X761 V-belt Banded 6/c255
- EATON 10316H2188 Limit Switch, Top Pushbutton Actuator, 1NO-1NC Contact
- MONSTER 450-105000B Jobber Drill Bit TiAlN Coated 1/2 Inch
- WALTER TOOLS 232079-EGUNF10 5078431 Spiral Point Tap, #10-32 Thread Size, 15 mm Thread Length, 80 mm Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Hose
- Aluminum Angle Stock
- Water Tanks
- Vacuum Buffers
- Stainless Steel Hose Assembly
- AKRO-MILS 30288 Akrobins Super Size Bins
- LOUISVILLE L-2032 Series Aluminum Sawhorse Scaffolds
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants
- MUELLER INDUSTRIES 185CS-N Simplex Basket Strainers
- BATTERY DOCTOR FMX-LP Series Fuses
- SMC VALVES Amr Series Regulator
- DANFOSS Kits
- KRYTOX LVP High Vacuum Grease
- SANDPIPER Diaphragm, 3 Inch Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS L19045MM L-Jaw Hub, Cast Iron, L190 Size, 45mm Bore Dia., 5000 rpm, 0.625 inch Setscrew
€175.48 /unit




