STEARNS BRAKES 108734100DNC Hazardous Location Brake, IP40 575VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,587.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 480/575V AC |
| Application | Hazardous Location |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Enclosure Ip Rating | IP40 |
| Enclosure Nema | NEMA 7, NEMA 9 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 7/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87300 Series |
| Static Torque | 35 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 28.35 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108734100GQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108733100EQB | 25 lbs.-ft. | €6,135.34 | |
| 1087311S0DQB | 10 lbs.-ft. | €5,520.41 | |
| 1087321S0ELB | 15 lbs.-ft. | €5,766.07 | |
| 108733100ELB | 25 lbs.-ft. | €6,077.44 | |
| 108734100EQB | 35 lbs.-ft. | €6,524.95 | |
| 108735100GQB | 50 lbs.-ft. | €7,664.03 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 26W580 Dock Bumper 10 x 6 x 16 Inch Rubber
- WINSMITH E35MSFX31310M4 Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
- LOVEJOY 68514472533 CJ 19A HUB PM 14MM KW Jaw Coupling Hub, With Keyway, Bore Size 14 mm, Powdered Metal
- MAIN FILTER INC. MF0421088 XH02272 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron, Viton Seal, 3.54 Inch Height
- EKLIND 19324 Ball End Hex Key Tip Size 3/8 Inch
- 80/20 2666-48X96 1/4 Inch Blue Hdpe 48 x 96 Inch Overall
- T&S BL-6050-01 Multi Water Fixture
- INSIZE 2372-CLAMP Protractor Clamp
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar Clamp/Spreaders
- Rubber Sheets and Strips
- Modular Pipe and Rail Fittings
- Cutting and Grinding Fluids
- Alloy Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- LOC-LINE Flat 5 Hole Nozzle
- MUELLER INDUSTRIES 861 Carbon Steel Y Strainers
- 80/20 25 Series Dual Roller Wheel Bracket Assemblies
- DANFOSS Ice Guard Self Regulating Cables, 120V
- DREMEL Corded Rotary Tools
- STARRETT Test Blocks And Accessories For Hardness Testers
- ARO Diaphragm Pump Assemblies, 1 Inch Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108734100DNC Hazardous Location Brake, IP40 575VAC
€6,587.52 /unit
