FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Machine Screw |
| Class | Class 4.8 |
| Dimensional Standards | Din 85, Din En Iso 1580 |
| Drive | Slotted |
| Drive Type | Slotted |
| Fastener Length | 40 mm |
| Finish | Zinc Plated |
| Hardness | Rockwell B71-B99 |
| Head Dia. | 5.6 mm |
| Head Height | 1.8 mm |
| Head Type | Pan |
| Length | 40 mm |
| Machine Screw Type | Standard Machine Screw |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | 4.8 |
| Rockwell Hardness | B71 to B99 |
| Screw Size | M3 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 60900 psi |
| Thread Fit | 6G |
| Thread Length | 40 mm |
| Thread Pitch | 0.5 mm |
| Thread Size | M3 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Machine Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.21 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| HS code | 7318156080 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- DAYTON 4JMX4 Pump 1 1/2 Hp 115/230v 2 Amp
- APOLLO VALVES 70LF10310 Ball Valve Bronze Inline 1/2 Inch Pipe
- PIP 250-01-0902 Eye Protection Bouton Optical Spectacles, OS, Clear, Pair
- GATES 7/C120 Banded V-Belt, 7 Strand, 124.18 Inch Length, 0.597 Inch Thickness
- KERN AND SOHN 317-110-600 Aluminum Weight Case, Individual Weight, 1Kg
- GRAINGER 1506-250438-50 Tubing, Neoprene, Black, 1/4 Inch Inside Dia, 7/16 Inch Outside Dia, 50 Ft Overall Length
- A.R. NORTH AMERICA AL.51601803.PL.DAR Threaded Rod, 5/16 In - 18 Thread Size, Alu, 3 ft. Lg., Gr. T6061, Plain, Coarse
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Miscellaneous Hooks
- Electric Pressure Washers
- Pressure Washer Hoses
- Bulk Push-On Hose
- Grounding Equipment
- MILLER BY HONEYWELL GlideLoc Vertical Height Access Ladder System Kits, Galvanized
- DESTACO 385-L Series Pull Action Latch Clamps
- OK INDUSTRIES Kynar Wire Wrapping Wire Rolls
- ANVIL AS210H Series Channel With Holes
- BOSCH Rebar Cutter Hammer Drill Bit
- PARKER Relief Valves
- WATTS LF909 Large Series Reduced Pressure Zone Assemblies
- BALDOR / DODGE SXRH Ball Bearings
- GLOBE SCIENTIFIC Reusable Serological Pipettes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M24640.030.0040 Machine Screw, M3x0.5 Thread Size, Steel, 40 mm Lg., Std, Pan
€27.23 /pack
