STEARNS BRAKES 108708100BLF Brake, NEMA2 460VAC
105 ft.-lbs.
460/380V
5/8"
Get it by Thursday, Apr 9
€4,863.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Application | General Purpose |
| Coil Hz | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Coil Voltage | 460/380V AC |
| Enclosure Iec | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA2 |
| Endplate Material | Aluminum |
| Hub Bore Dia. | 5/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 105 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 14.85 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108700100ELF | 6 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100CQF | 10 lbs.-ft. | €1,946.70 | |
| 108701100EBF | 10 lbs.-ft. | €1,798.34 | |
| 108701100ELF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100EQF | 10 lbs.-ft. | €1,647.85 | |
| 108701100FQF | 10 lbs.-ft. | €1,688.53 | |
| 108701100GBF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 41112A112-015 Butterfly Valve, Buna With Zinc/Lug Insert, 115V, 1-1/2 Size, CPVC
- DIXON N35-45F60F
- VESTIL LL-PMPS-50-AIR Steel Pallet Master/Server Reciprocating Air/Oil Power 50 Inch Raised Height 1200 lb Capacity, Blue
- SECURITRON DK-12 Digital Access Keypad 12 Button
- GOODMAN 10123533 Limit Switch 200F Co M/R
- MONOPRICE 31313 Cat7 Double Shielded Ethernet Patch Cable
- EATON XTCEXFBG04
Explore More
- KEYSHAFT
- Flame Resistant and Arc Flash Hats and Headwear
- Hand Grinder Accessories
- Sheet Metal Screws
- Sequencers
- Blower Supports
- KUSHLAN PRODUCTS Replacement Mixer Drum
- MAYHEW TOOLS Ladyfoot Pry Bars
- DWYER INSTRUMENTS DH Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, X Stripe Pattern, Single, Lime
- CONDOR Smooth Polyurethane Coated Gloves
- HONEYWELL Agriculture Temperature Controllers
- VULCAN HART Solenoid Bracket
- SOUTHWIRE COMPANY Romex Series Copper Wire
- MASTER Keyed Alike Hidden Shackle Padlocks
- SMALLEY WHM Series Heavy Duty Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108708100BLF Brake, NEMA2 460VAC
€4,863.25 /unit

