STEARNS BRAKES 108704100DNF Brake, NEMA2 575VAC
35 ft.-lbs.
575/480V
7/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,987.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 480/575V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #8 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Aluminum |
| Hub Bore Dia. | 7/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 35 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 22.66 |
| Ship width (cm) | 22.66 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108700100ELF | 6 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100CQF | 10 lbs.-ft. | €1,946.70 | |
| 108701100EBF | 10 lbs.-ft. | €1,798.34 | |
| 108701100ELF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100EQF | 10 lbs.-ft. | €1,647.85 | |
| 108701100FQF | 10 lbs.-ft. | €1,688.53 | |
| 108701100GBF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 |
Explore Products
- WINSMITH E17CDJS33000A8 Gear Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft
- CLEVELAND C98149 Spiral Flute Tap, M16X2.0 Thread Size, 53.01 mm Thread Length, 110 mm Length, 4 Flutes
- EATON QPHGFT2015W1 Ground Fault Circuit Breaker, 15 A, 10 Kaic, 2-Pole, 120/240 V, Qphgft Breaker, Bell Alarm
- PIP C3906/XXXL Protective Clothing Disposable Coverall, 3XL, Gray, Case
- WESTWARD 11V365 Chucking Reamer, 0.0938 Inch Reamer, 3/32 Inch Shank Dia, 3/4 Inch Flute Length, 3 Inch Overall Length
- PASS AND SEYMOUR TSD703P Toggle Slide Dimmer, 700W
- VOLKEL 16710 GO Plug Gauge, DIN ISO 1502, Mf 95 x 2.0 Size
- MORSE CUTTING TOOLS 12413 Jobber, 4.5 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressure and Vacuum Gauges
- Light Meters
- Door Weatherstripping
- Roof Curb Adapters
- Air Tapping Arms
- DESTACO 630 Series Straight Line Action Clamps
- ACME ELECTRIC WI075 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- TEMPCO Drum Immersion Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 782CS-WE Y Strainers
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- SYMMONS Spindle
- LINN GEAR Triple Strand Sprockets, 40-3 Chain
- KILLARK VersaMate Series 100 Amp Plugs & Connectors
- ANVIL AS200EHBTB Series Welded Channel Elongated Holes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108704100DNF Brake, NEMA2 575VAC
€1,987.39 /unit

