STEARNS BRAKES 108703100EBF Brake, NEMA2 115VAC
25 ft.-lbs.
115/95V
1 1/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,724.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 95/115V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #6 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Aluminum |
| Hub Bore Dia. | 1 1/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 25 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.9 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108700100ELF | 6 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100CQF | 10 lbs.-ft. | €1,946.70 | |
| 108701100EBF | 10 lbs.-ft. | €1,798.34 | |
| 108701100ELF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100EQF | 10 lbs.-ft. | €1,647.85 | |
| 108701100FQF | 10 lbs.-ft. | €1,688.53 | |
| 108701100GBF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 |
Explore Products
- LISLE LS/81860 Brake Gauge, Red, 2 mm Size
- EATON FRF2GE12 F10 Dual Feeder Motor Control Center 60/40A Trip Rating, Hfd Circuit Breaker
- GRAINGER 61P.125X12-24 Aluminum Sheet, 24 Inch Overall Length, +/-0.0055 Inch Tolerence
- BROWNING 1170091 40P33 Roller Chain Sprocket, Steel, Single Strand Type 4, 1/2 to 1-3/4 in Bore Dia, 5.536 in OD, 40 Chain Size, 33 Teeth, 5.26 in Pitch Dia
- MARTIN SPROCKET 16TCS12-12 Semi-Flanged Cover, 16 Inch Size
- INGERSOLL-RAND 96481-3 Ball Option
- BOSTON GEAR 56988 Conveyors And Accessorie
- VERMONT GAGE 233309110 Ring Gage, Class Y, Go, Carbide
Explore More
- KEYSHAFT
- Right-To-Know Tags
- Filter Housings
- Coring Rig
- Spray Shields
- Chain Couplings
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- TYGON E-3603 Tubings, Metric Size
- YELLOW JACKET Plus II Hose Sets With FlexFlow Valve
- ANVIL AS651 Series Reversible Strut Brackets, Electro Galvanized
- WESTWARD Rain Covers
- GRAINGER Spring Tension Clamps for Tube And Hose
- NITRA DVP 3D Series Solenoid Valves
- SMITH BEARING CR-XC Series Cam Followers, Screwdriver Slot
- MUELLER INDUSTRIES 251 Iron Body Y Strainers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108703100EBF Brake, NEMA2 115VAC
€1,724.51 /unit

