STEARNS BRAKES 108701100GFF Brake, NEMA2 230VAC
10 ft.-lbs.
230/190V
1 3/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,394.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 190/230V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #5 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Aluminum |
| Hub Bore Dia. | 1 3/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 10 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.9 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.86 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108700100ELF | 6 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100CQF | 10 lbs.-ft. | €1,946.70 | |
| 108701100EBF | 10 lbs.-ft. | €1,798.34 | |
| 108701100ELF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100EQF | 10 lbs.-ft. | €1,647.85 | |
| 108701100FQF | 10 lbs.-ft. | €1,688.53 | |
| 108701100GBF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 |
Explore Products
- TAYLOR 9878EPR Waterproof Digital Thermometer Auto-off
- LINN GEAR 100b35 Sprocket, 100 Chain, 13.945 Inch Pitch Diameter, 1.25 Inch Stock Bore
- CHICAGO-LATROBE 78221 Spotting Drill Bit, 1/4 Size
- SMC VALVES VX3234-02T-3DR1-B Valve, 3 Way
- ZOELLER 3163-0021
- BOSTON GEAR 49588
- VOLKEL 81435-2 Hand Tap Second, ISO 529/DHSS-G, Mf 15 x 1.75 Size
- TB WOODS 1080T31RB Grid Coupling Hub, 1080T Coupling Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Mud Mixers Mashers and Pans
- High Pressure Hydraulic Cylinders
- Brass Tubing
- Condensate Return System
- Thread Inserts
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Zipper
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- IRONCLAD Kong Cold Condition Waterproof Gloves
- APPROVED VENDOR Black Steel Schedule 80 Seamless Nipple
- UNISTRUT Pipe Clamp
- KERN AND SOHN OZB-AA Series C Mount Camera Adapters
- HUMBOLDT Intermediate Cube Platen Sets
- USA SEALING Linear Motion Shafts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108701100GFF Brake, NEMA2 230VAC
€1,394.25 /unit

