STEARNS BRAKES 108701100BQF Brake, NEMA2 230/460VAC
10 ft.-lbs.
230/460/190/380V
5/8"
Get it by Monday, Apr 13
€1,946.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake |
| Ac Coil Voltage | 190/230/380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Bore Size | 5/8" |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #5 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Aluminum |
| Frame | 180TC, 250TC, 210TC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Housing Length | 7.38" |
| Housing Material | Steel |
| Hub Bore Dia. | 5/8" |
| Lead Wire Position | Standard |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Outside Dia. | 8.92" |
| Outside Diameter | 8.92" |
| Power On/power Off | Power Off |
| Release | Pull Release |
| Series | 87000 Series |
| Static Torque | 10 lbs.-ft. |
| Torque Rating | 10 lbs.-in. |
| Type | Motor Brake - Fan End Mounting |
| Voltage Rating | 190/460/230/380V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 9.9 |
| Ship height (cm) | 23.19 |
| Ship length (cm) | 22.66 |
| Ship width (cm) | 22.66 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108700100ELF | 6 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100CQF | 10 lbs.-ft. | €1,946.70 | |
| 108701100EBF | 10 lbs.-ft. | €1,798.34 | |
| 108701100ELF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 | |
| 108701100EQF | 10 lbs.-ft. | €1,647.85 | |
| 108701100FQF | 10 lbs.-ft. | €1,688.53 | |
| 108701100GBF | 10 lbs.-ft. | €1,535.20 |
Explore Products
- ENPAC 13-SHT30 Spill Kit, Universal, Oil Only and Aggressive, 30 Gallon Capacity
- MAIN FILTER INC. MF0605470 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- GRAINGER 221718 Reducing Wye, Cast Iron, 6 Inch x 6 Inch x 2 Inch Pipe
- VERMONT GAGE 112423610 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 23.61 mm Size
- VERMONT GAGE 111203200 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.032 Inch Size
- FABORY M39700.060.0045 Grooved Pin, Free Cutting Steel, Plain, 45 mm Lg., 6 mm Pin Dia.
- ELDON JAMES C2-1-200AGNK7 Reduction Coupler, 1/8 x 1/16 Inch Inside Dia., Antimicrobial Natural Kynar 740
Explore More
- KEYSHAFT
- Electrical Glove Accessories
- Thread Forming and Cutting Screws
- Push Button Heads
- Creeper Accessories
- Belt Drive Exhaust Fans w/Drive Package
- LOC-LINE In-line Check Valve
- CONDOR Premium Drivers Gloves, Thinsulate
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- LUMAPRO LED Rope Lights With Clear Jackets
- E JAMES & CO Rubber Strip, Air Tight, 60A
- TRIDON Worm Gear Hose Clamp, Military Grade
- NOTRAX Cushion Ease Red Mattings
- APPLETON ELECTRIC Exit Signs
- EATON ZB12 Tags Horizontal Numbered
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108701100BQF Brake, NEMA2 230/460VAC
€1,946.70 /unit

