STEARNS BRAKES 108201202DLF Brake, NEMA4 460VAC
Get it by Tuesday, Apr 14
€12,254.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake Assembly |
| Ac Coil Voltage | 380/460V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #9 |
| Enclosure Ip Rating | IP54 |
| Enclosure Nema | NEMA 4 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 1/2" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 82000 Series |
| Static Torque | 125 lbs.-ft. |
| Strength | 3 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 85.95 |
| Ship height (cm) | 34.14 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 33.66 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108204202JLF | 330 lbs.-ft. | €15,848.85 | |
| 108204202NLF | 330 lbs.-ft. | €14,471.93 | |
| 108204202RLF | 330 lbs.-ft. | €14,471.93 | |
| 108205202NLF | 440 lbs.-ft. | €15,798.79 | |
| 108203202FNF | 230 lbs.-ft. | €13,486.21 | |
| 108202202NQF | 175 lbs.-ft. | €12,664.74 | |
| 108202202HQF | 175 lbs.-ft. | €12,664.74 |
Explore Products
- MCR SAFETY 800JHL Concord 0.35 mm Neoprene Nylon Jacket W
- DUTTON-LAINSON DL1402 15325 Winch, Plated
- SMC VALVES VQC2300N-5C1 Valve, 5 Port Size
- TITAN FASTENERS GVB64
- GRAINGER U08307.037.0600 Carriage Bolt, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 6 In Lg., Hot Dipped Galv, Gr. 2
- TRIUMPH TWIST DRILL 098810 Drill, 5/32 Size, 135 Deg. Split Point, Double, High Speed Steel, Bronze Oxide
- SEALMASTER PN-39T Ball Insert Bearing, Cylindrical Bore, 2-7/16 Inch Inside Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Elbow Knee and Ankle Supports
- Link Filters
- Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
- Stainless Steel Perforated Sheets
- VIEGA PROPRESS 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Press x Press
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 3B
- ANSELL 97-505 Activarmr Cut Resistant Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- EATON SE Series Miniature Electric Counters
- APPROVED VENDOR Liner Drill Bushings
- BRENNAN INDUSTRIES Unions
- PARKER A-LOK MSEL Series Tube-To-Male Pipe NPT Male Elbows
- DAKE CORPORATION Hand Operated Hydraulic Presses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108201202DLF Brake, NEMA4 460VAC
€12,254.80 /unit

