STARRETT W798B-8/200 Wireless Digital Caliper, 0 Inch to 8 in/0 to 200 mm Range, IP67 | CU4NEG 783RD2
STARRETT W798B-8/200 73331 Wireless Digital Caliper, 0 Inch to 8 in/0 to 200 mm Range, IP67
Item: CU4NEGModel: W798B-8/200Cross Ref: 783RD2 / 73331
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Digital Caliper
Absolute Positioning Yes
Accuracy ±0.001", ±0.02 mm (0 to 100 mm), ±0.03 mm (Greater Than 100 mm to 200 mm)
Accuracy (in) 0" to 8"
Battery Included Yes
Battery Size 3V
Case Type Case
Compatible Spc Cable Not Applicable
Coolant Resistant Yes
Data Output Connection Type Not Applicable
Data Output Type Built In Wireless
Dimension Type Inch, Metric
Display Type LCD
Dust Resistant Yes
Function Data Hold
Graduations (lower Scale) 1/2"
Graduations (upper Scale) 5 mm
Includes Plastic Case
Includes Case Yes
Inside Jaw Depth (in) 3/4"
Ip Rating IP67
Jaw Depth 1 7/8"
Jaw Depth Upper Jaw 3/4"
Jaw Material Stainless Steel
Linear Encoder Type Induction
Max. Measurement 8"
Maximum Measurement - Mm 200 mm
Measurements Four Way
Measures Depth Yes
Measures Inside Dimension Yes
Measures Step Yes
Minimum Measurement - Fractional Inch Not Applicable
Minimum Measurement - Inch 0.0005"
Minimum Measurement - Mm 01 mm
Outside Jaw Depth (in) 1 7/8"
Range 0" to 8", 0 mm to 200 mm
Range (in) 0" to 8"
Resolution 0.0005"