STARRETT W798B-6/150 Wireless Digital Caliper, 0 Inch to 6 in/0 to 150 mm Range, IP67 | CU4NEF 783RD1
STARRETT W798B-6/150 73330 Wireless Digital Caliper, 0 Inch to 6 in/0 to 150 mm Range, IP67
Item: CU4NEFModel: W798B-6/150Cross Ref: 783RD1 / 73330
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Digital Caliper
Absolute Positioning Yes
Accuracy ±0.001", ±0.02 mm (0 to 100 mm), ±0.03 mm (Greater Than 100 mm to 150 mm)
Accuracy (in) 0" to 6"
Battery Included Yes
Battery Size 3V
Caliper Material Stainless Steel
Case Type Case
Coolant Resistant Yes
Data Output Type Built In Wireless
Dimension Type Inch, Metric
Display Type LCD
Dust Resistant Yes
Function Data Hold
Graduations (lower Scale) 1/2"
Graduations (upper Scale) 5 mm
Includes Plastic Case
Includes Case Yes
Inside Jaw Depth (in) 5/8"
Ip Rating IP67
Jaw Actuation Type Fine Adjust
Jaw Depth 1 1/2"
Jaw Depth Upper Jaw 5/8"
Jaw Material Stainless Steel
Linear Encoder Type Induction
Max. Measurement 6"
Maximum Measurement - Mm 150 mm
Measurements Four Way
Measures Depth Yes
Measures Inside Dimension Yes
Measures Outside Dimension Yes
Measures Step Yes
Minimum Measurement - Inch 0.0005"
Minimum Measurement - Mm 01 mm
Outside Jaw Depth (in) 1 1/2"
Range 0" to 6", 0 mm to 150 mm
Range (in) 0" to 6"
Resolution 0.0005"