COTTERMAN 3TR18A6E20B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 30 Inch Height | AB6CJQ 20Z357
COTTERMAN 3TR18A6E20B8C1P6 Rolling Ladder Welded Handrail Platform 30 Inch Height
Item: AB6CJQModel: 3TR18A6E20B8C1P6Cross Ref: 20Z357
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Tilt and Roll Ladder
Actuation Type Tilt And Roll
Assembled/unassembled Assembled
Base Depth 41"
Base Length 41"
Base Width 20"
Caster Diameter 4"
Casters Included (2) Rigid
Climbing Angle 59°
Color Gray
Handrails Included Yes
Includes 2-1/2 In Rubber Pads
Includes Handrails Handrails Included
Ladder Tread Perforated
Number Of Steps 3
Overall Depth 41"
Overall Height 5 ft.
Overall Width 20"
Platform Depth 20"
Platform Height 2.5 ft.
Platform Width 16"
Rear Exit No
Seamless/welded Welded
Series TILT-N-ROLL Series
Step Depth 7"
Step Tread Perforated
Step Width 16"