STARRETT 91670-500 10325 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 1 Inch Width, 2 TPI, 500 Ft. Coil
Get it by Thursday, May 21
€3.29 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Saw Blade |
| Coil Length (ft) | 500 ft. |
| Pitch (tpi) | 2 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | Positive |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.035" |
| Thickness (mm) | 0.9 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Hook Low |
| Width (in) | 1" |
| Width (mm) | 25 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.73 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 54.1 |
| Ship width (cm) | 54.1 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | Blade Width | Blade Length | Blade Thickness | Tip Material | Teeth Per Inch | Cutting Edge Style | For Material Thickness | For Material Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
91670-13-00-1/2 | 1" | 156 1/2" | 0.035" | Bi Metal | 2.0 | Hook | 3 1/2" to 7" | 3 1/2" to 7" | €75.47 | |
![]() |
91670-250 | - | - | - | - | - | - | - | - | €3.29 | |
![]() |
91670-100 | - | - | - | - | - | - | - | - | €3.29 | |
![]() |
91670-10-03 | - | - | - | - | - | - | - | - | €30.05 | |
![]() |
91670-19 | - | - | - | - | - | - | - | - | €49.61 | |
![]() |
91670-19-01 | - | - | - | - | - | - | - | - | €50.76 | |
![]() |
91670-19-06 | - | - | - | - | - | - | - | - | €50.76 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Ratchets
- Agricultural and Garden Forks
- Vacuum Cleaner Belts
- Caulks
- Pipe Supports
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 5H, Metric Coarse
- CONDOR Cut Resistant Gloves, Cut Level A4, Gray
- ANSELL 93-700 Touchntuff Sterile Nitrile Disposable Gloves
- LOC-LINE Acid Resistant Flare Nozzles
- ANVIL AS2504 Series Square Washers With Channel Guide, Green
- CAROL Hookup Wire, 100 ft., 18 AWG
- SPEARS VALVES CPVC True Lug Butterfly Valves, Zinc Lug, FKM
- INSTOCK Mobile Equipment Tables
- HONEYWELL Face Seals
- ERICKSON Shell Mill Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91670-500 10325 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 1 Inch Width, 2 TPI, 500 Ft. Coil
€3.29 /unit







