STARRETT 91570-100 10038 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 10 TPI, 100 Ft. Coil
Get it by Thursday, May 21
€2.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Saw Blade |
| Coil Length (ft) | 100 ft. |
| Pitch (tpi) | 10 |
| Pitch Type | Constant |
| Rake Angle | 0° |
| Set Type | Raker |
| Thickness (in) | 0.032" |
| Thickness (mm) | 0.8 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Regular |
| Width (in) | 3/4" |
| Width (mm) | 19 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.69 |
| Ship height (cm) | 4.83 |
| Ship length (cm) | 31.24 |
| Ship width (cm) | 31.5 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Model | Tip Material | Blade Length | Blade Material | Teeth Per Inch | Blade Width | Blade Thickness | Primary Material Application | Cutting Edge Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 91570-10-10-1/2 | Bi Metal | - | Bi Metal | 10.0 | - | - | - | Hook | €51.33 | |
| 91570-10-05 | Bi Metal | 125" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | Aluminum, Soft Metals | Hook | €49.89 | |
| 91570-10 | Bi Metal | 10 ft. | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €48.48 | |
| 91570-08-05 | Bi Metal | 101" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €50.36 | |
| 91570-08-11 | Bi Metal | 107" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €43.29 | |
| 91570-09 | Bi Metal | 108" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €52.03 | |
| 91570-11-05 | Bi Metal | 137" | Bi Metal | 10.0 | 3/4" | 0.032" | - | Hook | €52.78 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Surface Protection Films
- Crawl Space and Basement Fans
- Scroll Saw Blades
- Micrometer Heads
- Soil Testing Probes
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Yellow
- MUELLER INDUSTRIES 781 Carbon Steel Y Strainers
- GRAINGER Order Picking Truck
- MASTER APPLIANCE Heat Gun Attachment
- WESTWARD Hydraulic Punch Driver Set
- EATON Handle Blocks
- SIOUX CHIEF StrongArm Stub Out Brackets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 91570-100 10038 Band Saw Blade Coil Stock, Carbon Steel, 3/4 Inch Width, 10 TPI, 100 Ft. Coil
€2.73 /unit

