FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Length (in) | 36" |
| Material | O-1 |
| Product Datasheet | starrett-59154.pdf |
| Size Tolerance | Standard |
| Thickness (in) | 1/8" |
| Width (in) | 1" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.57 |
| Ship height (cm) | 0.32 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | DE |
Documentation:
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar Clamp/Spreaders
- Machine Chucks
- Fan Coil Thermostats
- Dual Wheel Casters
- Hydraulic Filters
- ULTEM PEI Sheet Stock
- LOC-LINE End Caps
- KRYTOX FPG 028 Series Type IV Aerospace Grease
- VIBCO 30 Series Pneumatic Piston Vibrators
- GENERAL PIPE CLEANERS Sewerooter T-4 Series Drain Cleaners
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 5/8-11 Unc
- SPEARS VALVES PVC 125 PSI Fabricated Fitting Tees, Gasket x Spigot x Gasket
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial Ball Check Valve Cartridges, FKM
- AMETEK LAMB Brushed Motors, 5.7 Frame Size, 24V, Peripheral-Q, 2 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 54301 Flat Stock, 1/8 Inch Thickness x 1 Inch Width x 36 Inch Length
€70.04 /unit







