SQUARE D JJL36250U33X Molded Case Circuit Breaker, 3 Poles, 250A, 600VAC | CE6JQN
SQUARE D JJL36250U33X Molded Case Circuit Breaker, 3 Poles, 250A, 600VAC
Item: CE6JQNModel: JJL36250U33X
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ambient Air Temp. For Operation -13°F to +158°F
Ambient Air Temp. For Storage -58°F to +185°F
Amps 250A
Awg Gauge 3/0 AWG to 350 kcmil
Breaking Capacity 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489
Breaking Capacity Code J
Circuit Breaker Application HACR Rated
Communication Interface Modbus
Component Type Circuit Breaker
Continuous Amps Rating 80%
Control Type Toggle
Depth 3.4"
Electrical Connection Lugs, Line, Load
Frame Type JJL
Height 7 1/2"
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 250A
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Mounting Mode Unit Mount Lug
Mounting Support Lug
Network Frequency 50/60 Hz
No. Of Poles 3
Number Of Poles 3
Number Of Slots 5
Operating Altitude 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating
Pollution Degree
Power Wire Stripping Length 1"
Protection Type Overload Protection, Short Circuit Protection
Quality Labels ce.png
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 600V
Returnability No
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Tightening Torque 221.3 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 3/0 AWG to 350 kcmil
Trip Unit Name Micro Logic 3.2 S
Trip Unit Technology Electronic, Standard, MicroLogic 3.2 S, LSI
Utilisation Category Category A
Voltage 600V
Voltage Type AC
Width 4.09"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.34
Ship height (cm)19.1
Ship length (cm)8.6
Ship width (cm)10.4
Country of OriginUS
Product Details:
    • Comes equipped with load side lug terminals to accommodate wires (copper / aluminium) of sizes ranging between 350 kcmil & 3 AWG