SQUARE D JJL36250M75 Circuit Breaker 250a 3p 600vac Lug | AG7CZT 5ENP2
SQUARE D JJL36250M75 Circuit Breaker 250a 3p 600vac Lug
Item: AG7CZTModel: JJL36250M75Cross Ref: 5ENP2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 600V AC
Ambient Air Temp. For Operation -13°F to +158°F
Ambient Air Temp. For Storage -58°F to +185°F
Amps 250A
Awg Gauge 3/0 AWG to 350 kcmil
Breaking Capacity 100 kA 240V AC 50/60 Hz UL 489, 65 kA 480V AC 50/60 Hz UL 489, 25 kA 600V AC 50/60 Hz UL 489, 20 kA 250V DC UL 489
Breaking Capacity Code J
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Motor Circuit Protector
Communication Interface Modbus
Component Type Motor Circuit Protector
Continuous Amps Rating 80%
Control Type Toggle
Conventional Free Air Thermal Current 117-217A
Dc Voltage 250V DC
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 3.4" , 5"
Electrical Connection Lugs, Line, Load
Frame Size 250A/JJ
Height 7 1/2" , 7.52"
High Amp Trip Setting 2500A
Instantaneous Trip Instantaneous
Ip Degree Of Protection IP40
Line Rated Amps 250A
Local Signalling Switched Off 1 Trip Indicator Green
Long Time Pick-up Adjustment Range 0.25-1 Times In
Low Amp Trip Setting 684A
Magnetic Hold Amps 1250A
Magnetic Tripping Amps 2500A
Max. Air Rating Not Rated
Max. Air Rating 100 kA At 240V AC
Max. Wire Size 350 MCM
Min. Wire Size 3 AWG
Mounting Free Standing
Mounting Mode Unit Mount Lug
Mounting Support Lug
Network Frequency 50/60 Hz
No. Of Poles 3
Number Of Poles 3
Number Of Slots 5
Operating Altitude 0 ft. to 6561.68 ft. Without Derating, 5000m With Derating
Phase 3
Phase Connection ABC
Pollution Degree
Power Wire Stripping Length 1"
Protection Type Overload Protection, Short Circuit Protection
Quality Labels ce.png
Rated Impulse Withstand Voltage 8 kV
Rated Insulation Voltage 750V
Rated Operational Voltage 600V
Rated Service Breaking Capacity 65 kA @ 220/240V AC @ 50/60 Hz, 35 kA @ 380/440/415V AC @ 50/60 Hz, 18 kA @ 500/525V AC @ 50/60 Hz, 20 kA @ 250V DC, 20 kA @ 500V DC
Returnability Yes
Series JJ Series
Suitability For Isolation Yes, IEC 60947-2
Terminal Connection Line/Load Lug
Terminal Connection Type Line, Load Lug
Tightening Torque 221.3 lbf.in. @ 0.1 sq. in. to 0.3 sq. in. @ 3/0 AWG to 350 kcmil
Trip Type Thermal Magnetic
Trip Unit Technology Thermal-Magnetic
Utilisation Category Category A
Width 4.09" , 4.12"