FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sub-Plate |
| Compatible Brand | SMC |
| Compatible Series | Sy |
| Cv | 0.29 |
| Exhaust Port Connection Gender | Female |
| Exhaust Port Connection Size | 1/4" |
| Exhaust Port Connection Type | NPT |
| Includes Din Rail Clamps | Din Rails Clamps Not Included |
| Length | 3" |
| Npt Port | 0.125" |
| Npt Port | 1/8 |
| Number Of Ports | 1 |
| Number Of Stations | 1 |
| Operating Temperature - Maximum | 122°F |
| Operating Temperature - Minimum | 14°F |
| Orientation | Horizontal |
| Overall Height | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Overall Width | 2" |
| Port Location | Side |
| Product Type | Subplate |
| Standards | Rohs Compliant |
| Valve Port Connection Gender | Female |
| Valve Port Connection Size | 1/8" |
| Valve Port Connection Type | NPT |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | JP |
Product Variants
| Model | Npt Port | Height | Cv | Number Of Stations | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VFR2000-LP-02T | 1/4" | 1 1/4" | - | 1 | €95.05 | |
| VFS2000-LS-02T | 1/4" | 1 1/4" | - | 1 | €32.47 | |
| VFR3000-P-03T | 3/8" | 1 1/8" | - | 1 | €66.69 | |
| VFS3000-S-03N | 3/8" | 1 1/8" | - | 1 | €32.64 | |
| VFR5000-P-04T | 1/2" | 2.187" | - | 1 | €132.95 | |
| VFS5000-S-04N | 1/2" | 2.187" | - | 1 | €41.32 | |
| SY5000-27-1T | 0.25" | - | 0.9 | 1 | €24.25 |
Explore Products
- HOFFMAN A60H3616GQRLP 22750 Enclosure, Hinge Cover, QR Latch, 60.25 x 36.31 x 16 Inch Size, Fiberglass
- RIDGID 56847 1218-BM Heavy Duty Applications ≫ 3 mm
- ANVIL 0330257809 4 X 13 Std Blk A53 Tbe Nipple
- TENSABARRIER 889U-3S-3S-MAX-NO-R5X-C Barrier Post With Belt, Steel, Satin Stainless Steel, 38 Inch Post Height
- EATON E2K3400MAW Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Type E2K, 300-650A, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc
- WEG .3318OS1BSPC48C Electric Motor, 0.33Hp, 60Hz, 1735 Rpm
- SPEARS VALVES GT-BRK-040 Gate Valve Repair Kit, 4 Size, Buna
- APPROVED VENDOR G-SSTW-38 Stainless Steel Ball Valve Fnpt 3/8 In
Explore More
- KEYSHAFT
- Cookware
- Hazardous Location Motor Starters
- Bib Overalls
- Tires and Wheels
- Blower/Motor Controllers
- ANSELL 59-801 Hyflex Protective Sleeves
- DESTACO 533, 535 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- CAMLOCK FITTINGS Type B Female Cam And Groove Coupler, Male NPT Thread
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- REELCRAFT Ratchets
- GRAINGER Metal Shelf And Utility Carts for Instruments
- HONEYWELL Knit General Purpose Gloves
- BLACK & DECKER Links
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SMC VALVES SY3000-27-1T Sub-Plate 1/8 inch NPT 0.29 Cv
€26.03 /unit
