FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sub-Plate |
| Compatible Brand | SMC |
| Compatible Series | VFR5000 Series |
| End Plate Orientation | Horizontal |
| Exhaust Port Connection Gender | Female |
| Exhaust Port Connection Size | 1/2" |
| Exhaust Port Connection Type | NPT |
| Height | 2.187" |
| Includes Din Rail Clamps | Din Rails Clamps Not Included |
| Length | 7 1/2" |
| Npt Port | 1/2 In. |
| Npt Port | 1/2" |
| Number Of Stations | 1 |
| Number Of Valve Ports | 1 |
| Operating Temperature - Maximum | 122°F |
| Operating Temperature - Minimum | 14°F |
| Overall Height | 2 3/16" |
| Overall Length | 7 1/2" |
| Overall Width | 2 3/16" |
| Port Location | Side |
| Product Type | Subplate |
| Valve Port Connection Gender | Female |
| Valve Port Connection Size | 1/2" |
| Valve Port Connection Type | NPT |
| Width | 568703" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 5.54 |
| Ship length (cm) | 19.05 |
| Ship width (cm) | 5.54 |
| HS code | 8481909040 |
Product Variants
| Product | Model | Npt Port | Height | Cv | Number Of Stations | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
VFR2000-LP-02T | 1/4" | 1 1/4" | - | 1 | €95.05 | |
![]() |
VFS2000-LS-02T | 1/4" | 1 1/4" | - | 1 | €32.47 | |
![]() |
VFR3000-P-03T | 3/8" | 1 1/8" | - | 1 | €66.69 | |
![]() |
VFS3000-S-03N | 3/8" | 1 1/8" | - | 1 | €32.64 | |
![]() |
VFS5000-S-04N | 1/2" | 2.187" | - | 1 | €41.32 | |
![]() |
SY3000-27-1T | 0.125" | - | 0.29 | 1 | €26.03 | |
![]() |
SY5000-27-1T | 0.25" | - | 0.9 | 1 | €24.25 |
Explore Products
- DICKSON C304 Paper Chart, 3 Inch, 4 To 50 Deg. F, 7 Days Recording
- PASS AND SEYMOUR ASPD1542MENL Paddle Switch, 15A, 4 Way, Magnesium
- CHICAGO PNEUMATIC CP772H-6 Pneumatic Impact Wrench
- OSG HP435-4721 Corner Radius End Mill, TiAlN, 4 Flutes, 12 mm Milling Dia., 18 mm Length Of Cut
- WINSMITH E13CDNS31000DN Gear Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft
- GRAINGER 460-301360B Screw Machine Drill Bit, #29 Size, 1 15/16 Inch Overall Length, Carbide
- DAYTON 2MEY7 Motor Mounting Bracket Torsion-flex 9-10 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Curtains
- Metal Scoops
- Hose Bibbs
- Pump Control Boxes
- Trailer Hitches and Step Bumper Hitches
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- ANSELL 11-724 Hyflex Lightweight Abrasion Resistant Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Red
- CONDOR Anti-Scratch Frameless Safety Glasses
- BANJO FITTINGS Y Strainer 1 1/2 Inch
- BRASS KNUCKLE Safety Glasses
- EATON XT IEC Series Electronic Motor Starters, 600V
- AKG Forced Air Oil Coolers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SMC VALVES VFR5000-P-04T Sub-plate 1/2 Npt Plug Inch Valves
€132.95 /unit
