FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sub-Plate |
| Compatible Brand | SMC |
| Compatible Series | Sy |
| Cv | 0.9 |
| Exhaust Port Connection Gender | Female |
| Exhaust Port Connection Size | 3/8" |
| Exhaust Port Connection Type | NPT |
| Includes Din Rail Clamps | Din Rails Clamps Not Included |
| Length | 3" |
| Npt Port | 0.25" |
| Npt Port | 1/4 |
| Number Of Ports | 1 |
| Number Of Stations | 1 |
| Operating Temperature - Maximum | 122°F |
| Operating Temperature - Minimum | 14°F |
| Orientation | Horizontal |
| Overall Height | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Overall Width | 2" |
| Port Location | Side |
| Product Type | Subplate |
| Standards | Rohs Compliant |
| Valve Port Connection Gender | Female |
| Valve Port Connection Size | 1/4" |
| Valve Port Connection Type | NPT |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | JP |
Product Variants
| Model | Npt Port | Height | Cv | Number Of Stations | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VFR2000-LP-02T | 1/4" | 1 1/4" | - | 1 | €95.05 | |
| VFS2000-LS-02T | 1/4" | 1 1/4" | - | 1 | €32.47 | |
| VFR3000-P-03T | 3/8" | 1 1/8" | - | 1 | €66.69 | |
| VFS3000-S-03N | 3/8" | 1 1/8" | - | 1 | €32.64 | |
| VFR5000-P-04T | 1/2" | 2.187" | - | 1 | €132.95 | |
| VFS5000-S-04N | 1/2" | 2.187" | - | 1 | €41.32 | |
| SY3000-27-1T | 0.125" | - | 0.29 | 1 | €26.03 |
Explore Products
- MECHANIX AG40-GP-LH3P-9 Ppe4 Arc Flash Kit, Size L, 40 Cal/Sq Cm Atpv, Pyrad, Gloves/Lift Front Hood, 9 Glove Sz
- GROVE GEAR GR8322560.31 Quill Input Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
- LITTLE GIANT PUMPS 944202 Tubing
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 2792
- GRAINGER 66252838705 Wire Wheel Brush, 4 Inch Brush Dia, 5/8 Inch Size-11 Arbor Hole, 0.014 Inch Wire Dia
- APPLETON ELECTRIC KPFL1575J3MT Pendant High Pressure Sodium Fixture
- MARTIN SPROCKET E 1-1/8 STL
- VULCAN HART 706007 Post Retainer
Explore More
- KEYSHAFT
- Tire Valve Caps and Extensions
- Stencil Ink
- Chemical-Resistant Pedestal Pumps
- Pneumatic Controllers
- Lab Condensers
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- ACCURIDE 301-2590 Series Medium Duty Over Travel Slides
- ANVIL 821 Series Flanged Cross, Class 125 Standard, Black
- PRO1 IAQ Thermostat Remote Sensors
- TESA BROWN SHARPE Specialty Levels
- LITTELFUSE CCMR Series Time Delay Fuses
- JOHN GUEST Speedfit Stackable Tees
- NORTON ABRASIVES R228 Metalite AO Fine Grit Cloth Narrow Benchstand Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SMC VALVES SY5000-27-1T Sub-Plate 1/4 inch NPT 0.9 Cv
€24.25 /unit
