SIEMENS JXD23B350 Circuit Breaker, Bolt-On, 350 Ampere, 3 Phase, 65kAIC at 240V | CE6LTX
SIEMENS JXD23B350 Circuit Breaker, Bolt-On, 350 Ampere, 3 Phase, 65kAIC at 240V
Item: CE6LTXModel: JXD23B350Cross Ref: 6GNG8
In Stock : 9 Units
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
Item Bolt On Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 240V AC
Amps 350A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing Lug In
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 4"
For Use With Sb Switchboards Without Lugs, Sentron Panelboards
Frame Size 400A/JD
Frame Type JXD
Height 11"
High Amp Trip Setting 350A
Instantaneous Trip Fixed
Low Amp Trip Setting 350A
Max. Air Rating 65 kA At 240V AC
Max. Wire Size 500 mcm
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Series JXD2-A Series
Terminal Connection Lug
Trip Type Thermal Magnetic
Voltage 240V
Voltage Type AC
Width 7.5"