SIEMENS JXD22B200 Circuit Breaker, Bolt-On, 200 Ampere, 1 Phase, 65kAIC at 240V | CE6LTN
SIEMENS JXD22B200 Circuit Breaker, Bolt-On, 200 Ampere, 1 Phase, 65kAIC at 240V
Item: CE6LTNModel: JXD22B200Cross Ref: 6GNF8
In Stock : 4 Units
Get it by Wednesday, May 20
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bolt On Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 240V AC
Amps 200A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing Lug In
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 4"
For Use With Sb Switchboards Without Lugs, Sentron Panelboards
Frame Size 400A/JD
Frame Type JXD
Height 11"
High Amp Trip Setting 200A
Instantaneous Trip Fixed
Low Amp Trip Setting 200A
Max. Air Rating 65 kA At 240V AC
Max. Wire Size 500 mcm
Number Of Poles 2
Phase Single
Series JXD2-A Series
Terminal Connection Lug
Trip Type Thermal Magnetic
Voltage 240V
Voltage Type AC
Width 7.5"