SIEMENS BQ2B100H00S01 Miniature Circuit Breaker, 100 A, 120/240V AC, Single Phase, 22kA at 120/240V AC | CU2VAP 6FML2
SIEMENS BQ2B100H00S01 Miniature Circuit Breaker, 100 A, 120/240V AC, Single Phase, 22kA at 120/240V AC
Item: CU2VAPModel: BQ2B100H00S01Cross Ref: 6FML2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Miniature Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 120/240V AC
Amps 100A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Bolt On
Circuit Breaker Type Shunt Trip
Dc Voltage Not Rated
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 4"
For Use With Siemens Panelboards
Length 2"
Max. Air Rating 22 kA At 120/240V AC
Max. Operating Temp. 104°F
Max. Wire Size 1/0 AWG
Mfr. Series BQH
Minimum Wire Size 2 AWG, 4 AWG
Number Of Poles 2
Phase Single
Series BQH Series
Terminal Connection Lug
Terminal Connection Type Lug
Width 3"