SIEMENS 3RA6250-1BB32 Iec Magnetic Motor Starter, 0.3 To 1.2, 24V Ac/Dc, No Enclosure, 2No, Reversing, 3 Poles | CU2VFM 13A287
SIEMENS 3RA6250-1BB32 Iec Magnetic Motor Starter, 0.3 To 1.2, 24V Ac/Dc, No Enclosure, 2No, Reversing, 3 Poles
Item: CU2VFMModel: 3RA6250-1BB32Cross Ref: 13A287
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Magnetic Motor Starter
Accessory Group Auxiliary Contacts, Manual Starter Accessory
Action Reversing
Auxiliary Contact Form 2NO
Auxiliary Contacts Included 2NO
Coil Volts 24V AC/DC
Depth 6 1/2"
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Features End Of Service Life Indicator And Removable Terminals
Height 6.69"
Horsepower @ Three Phase 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 1/2 hp
Hz 50/60 Hz
Includes End Of Service Life Indicator, Removable Terminals
Includes Auxiliary Contacts Yes
Ip Rating IP20
Max Current (ac) 1.2A
Max. Overload Relay Amps Setting 1.25A
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 10000000
Minimum Operating Temperature -4°F
Minimum Overload Relay Current Setting 0.32A
Mounting Postion Horizontal, Vertical
Mounting Style DIN Rail
Nema Size Not Applicable
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24V AC/DC
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Poles 3
Overall Depth 6 1/2"
Overall Height 6.69"
Overall Width 3.54"
Overload Protection Type Electronic
Overload Relay Amp Setting 0.3-1.2A
Reversing Capability Reversing
Starter Style IEC
Terminal Connection Type Screw Terminals
Thermal Unit Code Not Applicable
Trip Class Class10, Class 20
Width 3.54"