SCHNEIDER ELECTRIC LC1D65AG7 Contactor IEC 120VAC 3P 65A | AG7DVB 5NHD7
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D65AG7 Contactor IEC 120VAC 3P 65A
Item: AG7DVBModel: LC1D65AG7Cross Ref: 5NHD7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 120V AC
Contactor Style IEC
Contactor Type IEC
Depth 4 18/25"
Electrical Operating Durability 1400000, 1450000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Without Built-In Suppressor Module
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 65A
Full Load Amps-resistive 80A
Full Load Current - Resistive 80A
Height 4 4/5"
Hold Va 13 VA
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 50 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 20 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 40 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 5 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 20 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 20 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 40 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 50 hp
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Everlink Power Connections
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inrush Va 140 VA
Integrated Surge Suppression No
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 6000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 4.72"
Overall Height 4 4/5"
Overall Width 2.17"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d65ag7.pdf
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Reversible No
Reversing Capability Non-reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Width 2.17"