SCHNEIDER ELECTRIC LC1D80L6 Contactor IEC 208VAC 3P 80A | AG6PLK 3DB26
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D80L6 Contactor IEC 208VAC 3P 80A
Item: AG6PLKModel: LC1D80L6Cross Ref: 3DB26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Voltage 200V AC
Coil Volts 208V AC
Contactor Style IEC
Contactor Type IEC
Depth 5 3/25"
Electrical Operating Durability 1500000, 800000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Without Built-In Suppressor Module
Frequency 60 Hz
Full Load Amps-inductive 80A
Full Load Amps-resistive 125A
Full Load Current - Resistive 125A
Height 5"
Hold Va 22 VA
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 60 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 60 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 7 1/2 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 15 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 60 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 60 hp
Impulse Withstand Voltage 8 kV
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inrush Va 220 VA
Integrated Surge Suppression No
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 300V DC
Mechanical Operating Durability 10000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 200V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 5.12"
Overall Height 5"
Overall Width 3.35"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d80l6.pdf
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Reversible No
Reversing Capability Non-reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Width 3.34" , 3.35"