SCHNEIDER ELECTRIC LC1D65ABD Contactor IEC 24VDC 3P 65A | AG7DVA 5NHD6
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D65ABD Contactor IEC 24VDC 3P 65A
Item: AG7DVAModel: LC1D65ABDCross Ref: 5NHD6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Coil Technology Built-In Bidirectional Peak Limiting Diode Suppressor
Coil Volts 24V DC
Contactor Type IEC
Depth 4 18/25"
Embedded Surge Suppressor Yes
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Enclosure Type Open
Features Built-In Bi-Directional Peak Limiting Diode Suppressor
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 65A
Full Load Amps-resistive 80A
Height 4 4/5"
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 50 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 40 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 5 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 20 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 20 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 40 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 50 hp
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Everlink Power Connections
Number Of Poles 3
Product Datasheet schneider-electric-lc1d65abd.pdf
Product Or Component Type Contactor
Protective Cover With
Time Constant 34 ms
Width 2.17"