RULAND MANUFACTURING VMS15-10-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
Get it by Friday, May 22
€38.36 /pkg. of 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rubber Bumper |
| Geometry | Cylindrical |
| Height (h1) | 0.39" |
| Maximum Axial Load | 20.68 lbs. |
| Maximum Deflection | 0.08" |
| Metal Material | Steel |
| Metal Material Finish | Zinc Plated |
| Metallic Body Finish | Zinc Plated |
| Multipack Quantity | 25 |
| Outer Diameter | 0.59" |
| Plate Thickness | 0.06" |
| Rubber Material | Natural Rubber |
| Shore Hardness | 55A (+/- 5) |
| Spring Rate | 142.75 lbs.-in. |
| Stud Length (ls) | 0.39" |
| Thread (th) | M4 x 0.7 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.1 |
| Ship height (cm) | 0.99 |
| Ship length (cm) | 1.5 |
| Ship width (cm) | 1.5 |
| Country of Origin | HU |
Explore More
- KEYSHAFT
- Fire Hoses
- Shoulder Screws
- Plug Fuse Box Cover Units
- Aerosol Can Disposal / Can Recycling System
- Retaining Washers
- REVCOR Blade Fan 20 Inch
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Premium Palm Work Gloves
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 14 Inch Length
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X1500 Gas Springs
- AMERICAN TORCH TIP Liner Assembly
- GREENLEE Pilot Drill Bits
- GLOBE SCIENTIFIC Carboys
- BROWNING Roller Chains
- WILKERSON FRLs B08 Series Miniature Filters/Regulators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING VMS15-10-M4-55-FZNR/25PK Rubber Bumpers, 15mm OD, M4 Threaded Stud, 10mm Stud Lg., 10mm Ht., 55 Shore A Natural Rubber Jacket, Steel
€38.36 /pack
