FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.7" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.7" |
| Bore (b1) | 1" |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Broached Set Screw | 3/8"-16 |
| Center Yoke Length | 3.188" |
| Hub Depth (lh) | 1.7" |
| Joint Outside Diameter | 1.995" |
| Keyway (k1) Size | 1/4" |
| Keyway Size(k2) | 1/4" |
| Length (l) | 8.688" |
| Matching Boot Cover | Uboot32/51-Ni-Kit |
| Material Specification | Alloy Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 19350 lbs.-in. |
| Rated Torque | 3870 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Black Oxide |
| Screw Material | Alloy Steel |
| Small Bore (b2) | 1" |
| Yoke Length (ly) | 2.75" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.38 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 22.07 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Screw Material | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| UDSK10-5-5-F | 122 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €536.10 | |
| UDSK10-5-5-SS | 86 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €647.29 | |
| UDSK12-6-6-F | 225 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €565.04 | |
| UDSK12-6-6-SS | 158 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €664.04 | |
| UDSK14-7-7-SS | 225 lbs.-in. | Stainless Steel | -0" to +0.001" | €651.87 | |
| UDSK14-7-7-F | 315 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €575.70 | |
| UDSK16-8-8-F | 405 lbs.-in. | Alloy Steel | -0" to +0.001" | €508.69 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Circulators
- Interchangeable Torque Wrench Heads
- Engine Lathes
- Transformer Accessories
- Filtered Centrifugal Supply Ventilators
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X2400 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PP, Wide Neck, Round
- RUD CHAIN VRBS Fix Rings
- RUBBERMAID BRUTE Utility Container
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNC
- EATON Definite Purpose Starters, 3 Phase
- HUMBOLDT Extension Rings
- ERICKSON End Mill Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK32-16-16-F 1 x 1 Inch Double Universal Joint, Friction Bearing, Steel, Set Screw With Keyway, 1.995 Inch OD, 8.688 Inch Lg.
€817.44 /unit

