FREE delivery on orders over €150
RULAND MANUFACTURING UDSK28-20MM-3/4 -SS 20mm x 3/4 Inch Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 1.745 Inch OD, 7.750 Inch Lg.
Item: DK6WTEModel: UDSK28-20MM-3/4 -SS
7 In Stock
20 mm
3/4"
Stainless Steel
7.75"
Ships within 2 days via
€1,756.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Universal Joint |
| B1 Maximum Shaft Penetration | 1.61" |
| B2 Max Shaft Penetration | 1.61" |
| Bore (b1) | 20 mm |
| Bore Tolerance | -0" to +0.001" |
| Broached Set Screw | 5/16-18 |
| Center Yoke Length (lc) | 2.75" |
| Hub Depth (lh) | 1.61" |
| Joint Outer Diameter (od) | 1.745" |
| Keyway (k1) | 6 mm |
| Keyway (k2) | 3/16" |
| Length (l) | 7.75" |
| Matching Boot Cover | Uboot28/44-Ni-Kit |
| Material Specification | Yokes: 303 Stainless Steel |
| Max Operating Angle | 90° |
| Peak Torque | 9450 lbs.-in. |
| Rated Torque | 1890 lbs.-in. |
| Recommended Lubricant | Lubriplate No. 1200-2 |
| Screw Finish | Bright |
| Small Bore (b2) | 0.75" |
| Yoke Length (ly) | 2.5" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.13 |
| Ship length (cm) | 19.69 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Rated Torque | Bore Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|
| UDSK12-3/8 -8MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 | |
| UDSK12-3/8 -7MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 | |
| UDSK12-3/8 -6MM-SS | 158 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €917.86 | |
| UDSK12-3/8 -6MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 | |
| UDSK12-3/8 -7MM-SS | 158 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €917.86 | |
| UDSK12-3/8 -8MM-SS | 158 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €917.86 | |
| UDSK12-3/8 -9MM-F | 225 lbs.-in. | -0" to +0.001" | €758.48 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbonator Pump Motors
- Black Pipe
- Flat Washers
- Drum Switches
- Box Nails
- DESTACO Swivel Foot Spindle
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Blue
- VIEGA PROPRESS XL-C Reducers, Copper, Press x Press, EPDM
- FACOM 76 Angled Open Socket Wrenches
- JOHN GUEST Male Connectors, NPTF Thread, Acetal White
- IGUS Mounting Bracket
- TB WOODS TFI Form Flex Couplings
- GROVE GEAR Bravo 520 Series Single Reduction Reducers
- SPEEDAIRE Air Powered Screwdrivers
- STARRETT 99190 Series Intenss PRO-DIE Bi-Metal Band Saw Blade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
RULAND MANUFACTURING UDSK28-20MM-3/4 -SS 20mm x 3/4 Inch Double Universal Joint, Friction Bearing, SS, Set Screw With Keyway, 1.745 Inch OD, 7.750 Inch Lg.
€1,756.53 /unit

