RULAND MANUFACTURING MSPC-30-30-SS Coupling Two Piece Bore Diameter 30 Mm | AB9BJR 2AUY3
RULAND MANUFACTURING MSPC-30-30-SS 30mm x 30mm Rigid Coupling, 303 SS, Two-Piece Clamp Style With Keyway, 53mm OD, 83mm Lg.
Item: AB9BJRModel: MSPC-30-30-SSCross Ref: 2AUY3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rigid Shaft Coupling
Bore Dia. 30 mm
Bore Diameter 1 30 mm
Bore Diameter 2 30 mm
Bore Tolerance +0.012 mm to +0.05 mm
Bore Type Round Keyed
Clearance Dia. 58.7 mm
Coupling Construction Two-Piece
Coupling Material Stainless Steel
Coupling Material Finish Bright
Coupling Material Grade Grade 303
Coupling Outside Diameter 53 mm
Different Bore Sizes No
Fastener Tightening Torque 9.6 N-m
Features Precision Honed Bores, Vibration Resistant Screws
Included Screws (8) Clamp Screws
Keyway Depth 1 3.5 mm
Keyway Depth 2 3.5 mm
Keyway Width 8 mm
Keyway Width 1 8 mm
Keyway Width 2 8 mm
Material Stainless Steel
Max. Torque 3600 lbs.-in.
Maximum Bore Diameter 30 mm
Maximum Operating Temperature 176°C
Maximum Speed 4000 RPM
Minimum Operating Temperature -40°C
Number Of Locking Screws 8
Outside Dia. 53 mm
Overall Length 83 mm
Rated Torque 150 N-m
Recommended Gap 2.38 mm
Resistance Properties Corrosion Resistant
Screw Location From Center 20.9 mm
Screw Material Stainless Steel
Screw Material Finish Bright
Screw Material Grade 18-8 300 Series
Screw Thread Size M6
Shaft Locking Type Clamp On
Shaft Tolerance -0.013 mm to 0 mm