RULAND MANUFACTURING MSPC-10-10-SS 10mm x 10mm Rigid Coupling, 303 SS, Two-Piece Clamp Style With Keyway, 29mm OD, 45mm Lg.
Item: AB8ZXCModel: MSPC-10-10-SSCross Ref: 2ANG9
7 In Stock
10 mm
10 mm
Stainless Steel
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Rigid Shaft Coupling |
| Bore Diameter 1 | 10 mm |
| Bore Diameter 2 | 10 mm |
| Bore Tolerance | +0.012 mm to +0.05 mm |
| Bore Type | Round Keyed |
| Clearance Dia. | 33 mm |
| Coupling Construction | Two-Piece |
| Coupling Material | Stainless Steel |
| Coupling Material Finish | Bright |
| Coupling Material Grade | Grade 303 |
| Coupling Outside Diameter | 29 mm |
| Different Bore Sizes | No |
| Fastener Tightening Torque | 2.5 N-m |
| Features | Precision Honed Bores, Vibration Resistant Screws |
| Included Screws | (8) Clamp Screws |
| Keyway Depth 1 | 1.5 mm |
| Keyway Depth 2 | 1.5 mm |
| Keyway Width | 3 mm |
| Keyway Width 1 | 3 mm |
| Keyway Width 2 | 3 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Torque | 800 lbs.-in. |
| Maximum Bore Diameter | 10 mm |
| Maximum Operating Temperature | 176°C |
| Maximum Speed | 4000 RPM |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Locking Screws | 8 |
| Outside Dia. | 29 mm |
| Overall Length | 45 mm |
| Rated Torque | 32 N-m |
| Recommended Gap | 1.59 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Screw Location From Center | 10.6 mm |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Screw Material Finish | Bright |
| Screw Material Grade | 18-8 300 Series |
| Screw Thread Size | M4 |
| Shaft Locking Type | Clamp On |
| Shaft Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |