Item: DK7CMLModel: BC44-18-12-A
Angular Misalignment
Axial Motion 0.03"
B1 Maximum Shaft Penetration 1.582"
B1 Min Shaft Penetration 0.75"
B2 Max Shaft Penetration 1.582"
B2 Min Shaft Penetration 0.75"
Balanced Design Yes
Bellows Attachment Method Epoxy
Bore (b1) 1.125"
Bore Tolerance -0" to +0.001"
Full Bearing Support Required Yes
Hex Wrench Size 6 mm
Hub Width (lh) 1.2"
Length (l) 3.439"
Length Tolerance - 0.03" to + 0.03"
Material Specification Hubs: 2024-T351 Aluminum Bar
Max. Speed 10000 RPM
Moment Of Inertia 1.467 lbs.-in.
Number Of Screws 2 EA
Outer Diameter 2.75"
Parallel Misalignment 0.012"
Recommended Hex Key Metric Hex Keys
Recommended Shaft Tolerance -0.0005" to 0"
Seating Torque 39 N-m
Small Bore (b2) 0.75"