Item: DK7CMGModel: BC44-12-12-A
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Angular Misalignment
Axial Motion 0.03"
B1 Maximum Shaft Penetration 1.582"
B1 Min Shaft Penetration 0.75"
B2 Max Shaft Penetration 1.582"
B2 Min Shaft Penetration 0.75"
Balanced Design Yes
Bellows Attachment Method Epoxy
Bore (b1) 0.75" , 3/4"
Bore Tolerance -0" to +0.001"
Dynamic Torque Non-reversing 462.5 lbs.-in.
Dynamic Torque Reversing 231.3 lbs.-in.
Forged Clamp Screw M8
Full Bearing Support Required Yes
Hex Wrench Size 6 mm
Hub Width (lh) 1.2"
Length (l) 3.439"
Length Tolerance - 0.03" to + 0.03"
Material Specification Hubs: 2024-T351 Aluminum Bar
Max. Speed 10000 RPM
Moment Of Inertia 1.481 lbs.-in.
Number Of Screws 2 EA
Outer Diameter 2.75"
Parallel Misalignment 0.012"
Recommended Hex Key Metric Hex Keys
Recommended Shaft Tolerance -0.0005" to 0"
Screw Finish Black Oxide
Screw Material Alloy Steel
Seating Torque 39 N-m
Small Bore (b2) 0.75"