REIKU PARAB-36G Conduit 98 Feet Trade Size 39-31/32 Inch | AF9QAE 30PR20
REIKU PARAB-36G Flexible Conduit, G Profile, 36 mm ID, 30 m Length
Item: AF9QAEModel: PARAB-36GCross Ref: 30PR20
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Chemical Resistant Yes
Color Black
Corrugated Tubing Split No
Corrugation Type Wide
Fitting Material Polyamide 12
Hazardous Location No
Inside Dia. 1.41"
Maximum Operating Temperature 185°F
Minimum Operating Temperature -40°F
Nominal Length 98 ft.
Nominal Outside Dia. 1.65"
Nominal Size 1 1/4"
Product Datasheet reiku-parab-36g.pdf
Profile Type G
Self Extinguishing Yes
Trade Size 39 31/32"
Type High Flexible Conduit
Wall Thickness 0.12"