REIKU PARAB-23G Conduit 164 Feet Trade Size 39-31/32 Inch | AF9QAA 30PR08
REIKU PARAB-23G Flexible Conduit, G Profile, 23 mm ID, 50 m Length
Item: AF9QAAModel: PARAB-23GCross Ref: 30PR08
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
Item Conduit
Basic Material Non Metallic
Chemical Resistant Yes
Color Black
Corrugated Tubing Split No
Corrugation Type Wide
Fitting Material Polyamide 12
Hazardous Location No
Inside Dia. 0.88"
Maximum Operating Temperature 185°F
Minimum Operating Temperature -40°F
Nominal Length 164 ft.
Nominal Outside Dia. 1.1"
Nominal Size 3/4"
Product Datasheet reiku-parab-23g.pdf
Profile Type G
Self Extinguishing Yes
Trade Size 39 31/32"
Type High Flexible Conduit
Wall Thickness 0.11"