REIKU PARAB-29G Conduit 164 Feet Trade Size 39-31/32 Inch | AF9QAC 30PR14
REIKU PARAB-29G Flexible Conduit, G Profile, 29 mm ID, 30 m Length
Item: AF9QACModel: PARAB-29GCross Ref: 30PR14
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Request a Quote
Payment
Delivery
Hazardous Location No
Inside Dia. 1.109"
Inside Diameter 1.11"
Maximum Operating Temperature 185°F
Minimum Operating Temperature -40°F
Nominal Length 164 ft.
Nominal Outside Dia. 1.328"
Nominal Size 1"
Outside Diameter 1.34"
Overall Length 164 ft.
Product Datasheet reiku-parab-29g.pdf
Self Extinguishing Yes
Trade Size 39 31/32"
Tubing Color Black
Tubing Material Polyamide 12
Type Flexible
Wall Thickness 0.11"