RAYMOND ASL060350 Die Spring, Light Duty, Oil Tempered Chrome Silicone, 350 mm Length, 60 mm Outside Dia | CT8RTJ 54KE18
Item: CT8RTJModel: ASL060350Cross Ref: 54KE18
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Color Blue
Die Spring Color Blue
End Type Closed, Grounded
Finish Chromium
Free Length 13 25/32"
Inner Dia. 1.181"
Load At Max. Deflection For Long Life 966 lbf.
Load At Max. Deflection For Optimal Life 859 lbf.
Load Capacity Not Rated
Material Alloy Steel, Sillicon Wire
Max. Deflection 5.51"
Max. Deflection For Long Life 4.961"
Max. Deflection For Optimal Life 4.41"
Max. Operating Deflection 5.512"
Operating Temp. Range Not Rated
Outer Dia. 2.362"
Outside Diameter 2.36"
Product Type Die Spring
Series JIS Series
Solid Length 8.27"