RAYMOND ASL060300 Die Spring, Light Duty, Oil Tempered Chrome Silicone, 300 mm Length, 60 mm Outside Dia | CT8RRX 54KE17
Item: CT8RRXModel: ASL060300Cross Ref: 54KE17
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 2
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Die Spring
Color Blue
End Type Closed, Grounded
Finish Painted
Free Length 11.811"
Inner Dia. 1.181"
Load At Max. Deflection For Long Life 964 lbf.
Load At Max. Deflection For Optimal Life 857 lbf.
Load Capacity Not Rated
Max. Deflection 4.72"
Max. Deflection For Long Life 4.252"
Max. Deflection For Optimal Life 3.78"
Max. Operating Deflection 4.724"
Operating Temp. Range Not Rated
Outer Dia. 2.362"
Solid Length 7.091"