PENFLEX FTG-24-A-A-CS-36 Flexiblehoseassy 1-1/2-11-1/2 Inch 36 Inch Length | AD7ELB 4DYE8
PENFLEX FTG-24-A-A-CS-36 Flexiblehoseassy 1-1/2-11-1/2 Inch 36 Inch Length
Item: AD7ELBModel: FTG-24-A-A-CS-36Cross Ref: 4DYE8
Diameter 1 1/2"
Dynamic Min. Bend Radius 12"
Hose Inside Dia. 1 1/2"
Hose Length 36"
Hose Material Stainless Steel
Hose Tube Material 321 Stainless Steel
Length 36"
Max. Temp. 1500°F
Max. Working Pressure 350 psi
Max. Working Pressure @ 70 F 472 psi
Static Min. Bend Radius 4"